Dr. Derya Derince Zorlu

Ozon Tedavisi

Ozon molekülü, 1840 yılında, İsviçre’ de Basel Üniversitesi kimya profesörü, Christian Friedrich Schönbein tarafından keşfedilmiştir. Elektrik akımını sudan geçirdiğinde değişik bir koku ortaya çıkmıştır ve eski greek kelimesi ozein (odor)’den(koku) esinlenerek ozon adını vermiştir. Günümüzdeki tedavi şeklini 1950’lercivarında almıştır Edward Fisch, ozonu kullanan ilk diş hekimidir.

Ozon gazı, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. Tıbbi ozonun içeriğinde Kullanılan gaz bileşiğinin %5 kadarını ozon, geri kalanını oksijen gazı İlk başta oksidasyon oluşturarak bir nevi aşı gibi bağışıklık sistemini uyarır. Ozon; serbest radikaller ile reaksiyona girerekhücreleri bunların zararlı etkilerindenkorurken, vücudun kendi antioksidan sisteminide harekete geçirerek doğal yoldan korunmayı sağlar. Ozon tedavisi ile doku ve hücrelerin Oksijeni en iyi şekilde kullanması amaçlanır. Ozon tedavisi  ile dokulara oksijen girişi artırılarak bölgenin sağlıklı dolaşım seviyesine ulaşması amaçlanmaktadır. İnsan vücudunun iki güçlü potansiyeli olan “antioksidan” ve “antiinflamatuar” potansiyellerini harekete geçirir ve tüm vücutta bir alarm reaksiyonuna neden olarak  bağışıklık sistemini uyarır.

Major Otohemoterapi

50-200 ml kadar kan bu işlem için özel tasarlanmış tek kullanımlık cam şişe içine alınır ve burada ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damar yolundan vücuda geri verilir. Ozonlanmış kandaki oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan dokulara daha fazla oksijen bırakmasına yardımcı olur. Bu sayede her tür zor iyileşen yara, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanan “yeterli kanlanamama” kaynaklı sorunların çözümünde büyük bir yardımcıdır Genellikle haftada 2 veya 3 defa en az 10 seans olacak şekilde hastanın durumuna göre protokol belirlenir ve uygulanır.

Minör Otohemoterapi

Bireyden damar yolu ile alınan ve ozonlanan yaklaşık 5 cc kadar kan bekletilmeden kas içine enjeksiyonla uygulanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve alerjik hastalıklarda faydalıdır.

Ozon Torbalama

Ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklar, bacaklar veya vücudun diğer bölgelerinde özel plastik torbalar içinde dolaştırılarak verilmesine harici ozon tedavisi denir. Ozon kuru bölgelere etki etmeyeceğinden vücudun tedavi edilecek bölgesi su ile nemlendirilir. Bu metotla oksijenlenmesi ve kanlanası zor olan ülser, yara uçuk ve enfekte olmuş alanlar gibi dokular tedavi edilir.

Rektal Ozon

Bu yöntem daha çok ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıklarışikâyetlerde bağırsakların oksijenlenmesi ve bağışıklık sisteminin uyarılması için kullanılır.

Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi

Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Sık Sorulan Sorular

What do you recommend for sensitive skin?
How should I test your products to make sure I can use them?
Can I use your products on my infant or child?
When will I see results?